Menu
Stainton C of E Primary School
Enjoy, Aspire, Achieve
Home Page

Meet the Governors

 

 

Our School Governing Body

Governors are a voluntary body of people who guide and support the strategic direction of the school. They are members of the school team and their contribution to the running of the school is highly valued.

 

School Governing Body

The instrument of government states that the governing body shall consist of:

  • 7 Foundation Governors
  • 2 Parent Governors
  • 1 Local Authority Governor
  • 1 Staff Governor
  • 1 Headteacher

 

The role of the governing body is a strategic one, its key functions are to:

  • Set the aims and objectives for the school
  • Set the policies for achieving those aims and objectives
  • Set the targets for achieving those aims and objectives
  • Monitor and evaluate the progress the school is making towards achievement of its aims and objectives
  • Be a source of challenge and support to the Headteacher (a critical friend)
  • Overseeing the financial performance of the school 

 

School governors have a wide range of responsibilities. They are the strategic leaders of our schools and have a vital role to play in making sure every child gets the best possible education.   Stainton CE Primary School Governors bring a variety of relevant skills and experiences to the governing body including management, finance, law and education.

 

 

 

 Structure of Governing Board

 

 Governor Category

 Name & Committee Membership

Term of Office

Register of Business Interests

Minister - Ex Officio Governor

Rev John Reeves - left 20/07/2016

 

NIL

Foundation Governor – Carlisle Diocesan

Mrs G Price reappointed 09/02/2017

Resigned 19/07/2019

  NIL
Foundation Governor – Dacre PCC Mr A Taylor reappointed 08/07/2018
Resigned 17/12/2018
  NIL
Foundation Governor – Dacre PCC

Mrs R Mead appointed 23/11/2017

Resigned 04/09/2019

  NIL
Parent Governor Elected

Mr A Worth appointed 06/02/2018

Resigned 18/12/2018

  NIL
Foundation Governor - Dacre PCC

Ms J Armstrong appointed 15/01/2016

Term of Office ended 16/01/2020

  NIL
Parent Governor Elected

Mrs H Smith appointed 25/04/2019 

Resigned 20/02/2020

  NIL

Headteacher

Ex Officio Staff Governor

 

Mrs H Dunham

 

N/A

 NIL

CHAIR OF GOVERNORS

 

Foundation Governor – Carlisle Diocesan

Mrs I Morley reappointed 12/12/2017
Safeguarding Governor

Resources / Finance Committee
Salary Review Committee
Staff Dismissal Appeal Committee

Pupil Discipline Committee

4 Years

NIL

VICE CHAIR OF GOVERNORS

 

Local Authority Governor

Mrs K Hall appointed 05/03/2018

Staffing & Curriculum Committee

Salary Review Committee

Staff Dismissal / Discipline Committee

4 Years NIL

 Foundation Governor – Carlisle Diocesan

Mr M Clement reappointed 19/03/2018
Resources / Finance Committee
Salary Review Appeal Committee
Admissions Committee 

4 Years

 

NIL

 Foundation Governor – Dacre PCC

Mr M Sharman appointed 26/03/2019

Staffing & Curriculum Committee

 

4 Years

 

NIL

 Foundation Governor – Diocesan Board of Education 

Rev Tim Cooke appointed 08/11/2019

 

 

4 Years NIL

 Parent Governor – Elected

Mrs A Blackwell appointed 25/04/2019

Resources / Finance Committee 

4 Years

NIL

 

Staff Governor - Elected

 

 

Mrs R Wilson reappointed 06/05/2018

Staffing & Curriculum Committee

4 Years

NIL

 

Clerk to the Governors

 

 Mrs S Austwick

 

 

NIL

 

 

 

 

 

 

 

Top